MAKALE - ARAŞTIRMA - RÖPORTAJ

Yönetimde Etkin Gelişim için Konuşan Organizasyon

Geçmişten günümüze özellikle aile şirketlerinde iletişim çok ciddi olarak ele alınmamış ve her zaman göz ardı edilmiştir. Genelde iletişim kelimesi sadece 2 insanın birbiri ile diyalog kurması gibi algılanmakla beraber, iyi iletişim kurmasalar da olur, önemli olan iştir mantığı ile birçok işletmemiz kendi içlerinde zamanla körelmeye ve kendi dünyasında yaşayan bir atmosfere bürünmektedir.

devamını oku »

İşi Ehline Emanet Etmek

Yıllar içinde dünyanın pek çok ünlü liderlerinin biyografilerinde yer alan bir prensip dikkatimi çekti ve her geçen gün bu prensibin önemini daha fazla idrak ettim. “İşi, ehline emanet etmek” tüm işverenler için oldukça kritik bir konu, süreç, eylem.

devamını oku »

Kurumsal ve Kamusal Alanda Emanet

Emanet kavramı, koruma, iyileştirme ve yönetme sorumluluğunu üzerimize aldığımız görev, makam, mal, şirket, kurum hatta yetim, çocuk, eş, anne-baba, diğer canlı varlıklar, çevre vb. konuların tamamını kapsamaktadır.

devamını oku »

Kurumsallaşma: Süreci, Yararları ve Sorunları

Türkiye son dönemlerde yaptığı atılımlara ve eğitim düzeyinin gelişmesine rağmen bilgi üretimi ve birikimi ile entelektüel sermaye hala daha gelişmiş ülkelerin çok gerisindedir. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde devlet destekli fakat özel sektör eliyle oluşturulan sanayi kuruluşları ile 1980’li yılların sonunda “Anadolu sermayesi” diye tabir edilen kurumların kurucuları bireysel girişimcilik ruhları güçlü fakat “piyasadan yetişme/alaylı” diye tabir edilen kişilerdir.

devamını oku »

DD Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman ERDEMİR’in Temel Değerler Bildirgesi

Değerli paydaşlarımız, Şirketimizi ve bizi bugünlere taşıyan, ayakta tutan ve itibar kazandıran ve de bizi geleceğe taşıyacak, hem sosyal, hem de ticari ilişkilerimizin temel prensiplerini bir bildirge olarak görüşlerinize sunuyorum:

devamını oku »

Biz Şirket Doktorluğu Yapıyoruz (Akit Gazetesi Röportajı)

Kurulduğu 1993 tarihinden itibaren Türkiye’de kurumsal yönetim alanında birçok farklı sektöre katkı sağlayan özellikle de aile şirketlerinin korunması gereken güçlü yanlarını ve değerlerini muhafaza ederek kurumsallaşması üzerine çalışan Değişim Dinamikleri Merkezi, 20 yaşında.

devamını oku »

Dünyaya Meydan Okuyan Şirket Nasıl Kurulur? (Haber7.com Röportajı 3. Bölüm)

Babadan kalma yöntemlerle artık şirketler yönetilemiyor. Kurumsallaşmış aile şirketleri imparatorluktan uzun ömürlü olabiliyor. Belge almak ve ezberler şirketi kurumsal yapmıyor. Peki bir şirket nasıl kurumsallaşır? Şirketler dünyaya ve zamana nasıl meydan okur? İşte cevabı.

devamını oku »

Yalakalık Kurumlarda Terfi Aracı Oldu! (Haber7.com Röportajı 2. Bölüm)

Yalakalık kurumlarda terfi aracı oldu! Patronların penceresinden bakıldığında daha fazla iş, daha fazla kar düşüncesi, çalışan tarafından baktığınızda da ücretlerin düşük ya da yetersiz olması dillendiriliyor. 20 yıllık tecrübelerinizi dikkate aldığınızda Patronlarımızın cebinde akrep mi var yoksa çalışanlarımız hak ettiğinden fazla mı istiyor?

devamını oku »

Süleyman ERDEMİR ile Çalışmaları Üzerine Söyleşi (Bloomberg HT)

27 Mart 2013 tarihinde Bloomberg HT Ana Haber Bülteni’nde yayınlanan DD Genel Müdürü & Kurucu Ortağı Süleyman ERDEMİR’in röportajı:

devamını oku »

İş Bulduran Özgeçmiş Hazırlamanın Püf Noktaları! (Haber7.com Röportajı 1. Bölüm)

‘İnsan Kaynakları’ eki veren birçok gazetenin en çok işlediği konuların başında özgeçmiş (CV) hazırlama teknikleri geliyor. Deyim yerinde ise her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Peki doğru özgeçmiş nasıl hazırlanır, hazırlarken nelere dikkat edilir? İşte iş bulduran CV hazırlama tiyosu!

devamını oku »

Footer Logo Şerit
Hizmet İstek Formu
Hizmet İstek Formları

Değişim Dinamikleri olarak göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Lütfen kurumunuzun ihtiyaçları ile ilgili aşağıdaki kategorilerden birini seçerek belirtilen soruları yanıtlayınız.

Yönetim Danışmanlığı
Hizmet İstek Formu
Eğitim Danışmanlığı
Hizmet İstek Formu
İnsan Kaynakları Danışmanlığı
Hizmet İstek Formu

Size en kısa zamanda geri dönüş yapacağız.