HAFTANIN YÖNETİM FİKRİ

İnsan Kaynakları

Fikrin Alanı İnsan Kaynakları

Yayınlanma tarihi

Tarih 03 Mayıs 2017

Sayfa Banner

Mobil Yaka

Teknoloji dünyasının getirdiği çalışma şartları, beş yıl öncesine göre bugün oldukça farklı bir manzara gösteriyor. Çalışma hayatında bilgi iletişim teknolojilerinin kullanılmasının daha iyi bir iş yaşam dengesi kurulmasını kolaylaştırdığını ortaya koyuyor. Bilgi iletişim teknolojilerinin nimetleri olan akıllı telefonlar, tabletler, taşınabilir bilgisayarlar ve tabii ki internet; ne zaman, nerede olursanız olun çalışabilmenizi ve işvereninizin sizden beklediği işi iş yerinde olmadan da yapabilmenizi sağlıyor. Yani, teknolojik gelişmeler sayesinde özellikle masa başı işler açısından işinizi yapmak ve teslim etmek sadece bir tık uzağınızda kalmış oluyor.

Artan rekabet koşulları, hızın yaşamımızın önemli bir parçası ve vazgeçilmez bir koşulu olduğu günümüzde, Mobil Yaka veya Mobil Çalışma yani Uzaktan Çalışma; kurumların kaçınılmaz bir gerçeği durumunda. Yapılan araştırmalara göre, 2016 sonu itibari ile dünya da toplam çalışan sayısının %37,2 sini Mobil Yaka çalışanları oluşturuyor. Yakın gelecekte (2020) iş gücünün yarısından fazlasının esnek çalışma sistemine geçeceği öngörülüyor. Çarpıcı bir sonuç da beş yıl içerinde toplantıların %94’ünün internet ortamında yapılacağı üzerinedir. Esnek ve mobil çalışma eğilimi dünya çapında giderek daha fazla varlığını hissettiriyor. İşletmeler, bu yeni çalışma sistemine ayak uydurmak için başta teknoloji ve insan kaynakları departmanları olmak üzere yatırım yapıyor.

Çalışan haftalık çalışma saatinin %28’ini e-postalarını kontrol etmekle geçiriyor ve günde ortalama 121 adet e-posta gönderip alıyor. Gereksiz e-posta trafiği, verimliliği düşürdüğü kadar, ciddi ölçüde zaman israfına da neden oluyor. Çalışana esneklik İşverene tasarruf olarak görülen Mobil Çalışma, kısmi verimlilik artışı ve maliyet tasarrufu sağladığından, merak uyandırılan ve uygulama yapılmak istenen bir çalışma sistemi.

Mobil Çalışma: bireylerin zaman planlaması yapabilmesini önemli görüyor.

Mobil Çalışmanın aile ile daha çok zaman geçirme olanağı vermesi ve iş stresini azaltıyor olması, çalışanlar için önemli birer avantaj olarak görülüyor. Tabi ki her saat ulaşılabiliyor olmak mobil çalışana çok rahatsızlık vermiyor değil; ancak bu konuda rahatsızlık duyanların %38’ler gibi düşük bir oranda olduğunu söyleyebiliriz. Çağımız hız çağı. Daha doğrusu; hızlı tüketim çağı. Durum böyle olunca ister istemez iş yapış biçimimiz de değişiyor. Yani yaptığımız işin kalitesinden önce, işin bir an önce tamamlanması öncelikli hale geliyor.

Mobil Yaka dediğimiz Mobil Çalışma sistemi; bir taraftan hızı arttırıyor, bir taraftan maliyeti düşürüyor, başka bir taraftan da kuruma ciddi fayda ve değer katıyor. Ancak unutulan bir konu var ki o da rekabette ayakta kalmayı sağlayan ve başarı için önemli bir değer olan kaliteyi yetersiz kılıyor.

Bu da yapılan işin daha kısa sürede daha az maliyetle sonuçlanmasını sağlarken yapılan işin kalitesini olumsuz etkiliyor.

Ertan ŞİMŞEK

Yazarımıza Ait Diğer Yazılar

Bu içeriği paylaşabilirsiniz

Footer Logo Şerit
Hizmet İstek Formu
Hizmet İstek Formları

Değişim Dinamikleri olarak göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Lütfen kurumunuzun ihtiyaçları ile ilgili aşağıdaki kategorilerden birini seçerek belirtilen soruları yanıtlayınız.

Yönetim Danışmanlığı
Hizmet İstek Formu
Eğitim Danışmanlığı
Hizmet İstek Formu
İnsan Kaynakları Danışmanlığı
Hizmet İstek Formu

Size en kısa zamanda geri dönüş yapacağız.