Makale / Araştırma / Röportaj

Öncelikle Ölçülebilir Süreçlere Sahip Olunması Gerekiyor (Kobi Aktüel Ropörtaj)

“Birçok kurum doğru zemini oluşturmadan strateji ve hedef belirliyor. Hedeflerle yönetilebilir bir kurum olmak için öncelikle ölçülebilir süreçlere ve fonksiyonlara sahip olunması gerekiyor.” Kurumların öncelikle stratejik ve objektif hedeflerinin olması gerektiğini belirterek sözlerine başlayan Değişim Dinamikleri Genel Müdürü Ahmet Nedim Erdemir, “Birçok kurum doğru zemini oluşturmadan strateji ve hedef belirliyor. Hedeflerle yönetilebilir bir kurum olmak… devamını oku »


Şirketlerin Bekası Kurumsallaşmaya Bağlı (Derin Ekonomi Röpörtajı)

Milli gelirin yaklaşık yüzde 90’lık kısmını özel şirketler üretiyor. Ancak 1980’li yıllardan sonra kendi şirketini kurmuş, onu büyütmüş ve belli bir noktaya getirmiş nesiller artık işlerini yeni nesillere aktarmak durumunda. Fakat şirketlerde nesil geçişleri o kadar kritik ki. Kurumsallaşma zor ancak kurumsallaşamama hayati risk! Kurumların altyapılarına yatırım yapmayı hem milli hem de toplumsal bir sorumluluk… devamını oku »


Değişim Dinamikleri 25 yılını Doldurdu. (Ekovitrin Dergisi Mart 2019 sayısı "Genel Müdürümüz Ahmet Nedim Erdemir" röportajı)

Değişim Dinamikleri markası nasıl ortaya çıktı? Kuruluşunuzdan günümüze kadar kaydettiğiniz aşamaları ana hatlarıyla anlatır mısınız? DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi, 23 Haziran 1993 tarihinde Süleyman Erdemir öncülüğünde müteşebbisler, profesyonel yöneticiler, yönetim danışmanları ve akademisyenlerden oluşan bir ekip tarafından kuruldu. Markamızın temelinde kurumlara katmak istediğimiz yetkinlik yatıyor, değişimin dinamiklerini yönetebilmek. 25. yılını geçtiğimiz sene kutlayan bir… devamını oku »


Kalıcı Büyüme için İnsan ve Sistem Yatırımı

Türkiye’de kurumsal şirket deyince insanların aklına gelen tanımlardan birisidir; Büyük Şirket. Birçok kişi kurumsal bir şirkette çalışmak istiyorum derken, zihninde aslında büyük ölçekli işletmeler vardır. İşletmelerin büyümesi için kurumsal bir yapıda olmaları şart değildir. Ekonomideki birçok örnek, kurumsal bir yapıda olmayan kurumların ciddi ölçeklere ulaşabildiklerini göstermektedir. Fırsatları iyi gören, başarılı stratejiler belirleyen, doğru zamanda doğru… devamını oku »


DD’nin 25. Yılına Özel “Büyüme ve Kurumsallaşma Sürecinde Değişim Yönetimi” Paneli Sonuç Bildirgesi

25. Yılımıza özel olarak 07 Mart 2018’de Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirdiğimiz “Büyüme ve Kurumsallaşma Sürecinde Değişim Yönetimi”  gündemli panelimizin sonuç bildirgesine aşağıdaki linki tıklayarak erişebilirsiniz. panelsonucbildirgesi  (pdf  için tıklayınız )                                                


Kurumsallaşma Zor, Kurumsallaşamama Hayati Risk

Bir aile şirketini ayakta tutmak ve geleceğe taşıyıp, kalıcı hale getirmek işletme yönetiminde en zor iştir.İşte bu sebepledir ki, yüzbinlerce teşebbüsün ancak çok azı ayakta kalabiliyor, yüzde 3-5’i ikinci nesle, yüzde 0,5-1’i üçüncü nesle, binde 1-5’i daha sonraki nesillere kalabiliyor. En büyük yanlışlıklar bir iş kurulurken, yani başlangıçta yapılıyor; İnsan olarak ömür süresi belli olmayan… devamını oku »


Kuruluşumuz ve 25 Yılımızın Kısa Bir Öyküsü;

Süleyman ERDEMİR olarak mesleki hayatımın 1982 yılındaki başlangıcından itibaren üniversite, Elginkan Holding ve Ülker’deki çalışmalarımın hepsinde “bilimsel, ahlaki ve kurumsal ilkelerin, hayatın her alanına yansıtılması” na özel önem ve değer veriyordum. Bu yaklaşım, neredeyse hayat felsefem gibiydi. Yıl 1992, 5 yılı aşkın süredir Ülker grubunda çalışıyordum. 5-6 yıllık kurumsallaşma sürecimizde, Rahmetli Sabri Ülker Bey’in istek,… devamını oku »


Siber Güvenlik Farkındalığı

Teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi ile siber dünyanın hayatımıza çok daha fazla etki ettiğini görüyoruz. Internet, yaşantımızın en kritik noktalarında yer alarak ve vazgeçilmez bir hale geldi. Beraberinde getirdiği riskler de dijital dünyamızın yanı sıra, doğal yaşamımızı tehdit ederek ciddi kayıplar verdiriyor. Örnek olarak hedef odaklı oltalama (phishing) kampanyalarının firmalara yaşattığı zararlar istatistiksel olarak şöyledir;… devamını oku »


Bilgi Teknolojileri ve Güvenliği Artık Rekabet Avantajı Değil Zaruriyet

Türkiye olarak 1990 lı yıllarda hayatımızın her alanına girmeye başlayan, özellikle de bireysel kullanımı yaygınlaşan bilgi teknolojileri ve ürünleri, 2000 li yıllarda kurumlar için bir rekabet avantajı konumundaydı. Bilgi ve süreç yönetimlerinde MRP / ERP vb. yazılımları kullanan şirketler, kurumsallık ve süreç verimlilikleri açısından farkını ortaya koyuyordu. Ancak son yıllarda teknoloji kullanımının ciddi manada kolaylaşması… devamını oku »


DD’nin 20. Yılına Özel “Kurumsallaşma ve Türkiye” Paneli Kısa Özeti

Panelin geniş özeti için web sitemiz, facebook ve/veya linked adresimizden bizi takip edebilir, iletisim@dd.com.tr e-posta adresine İsim-Soyisim, Kurum, Unvan, E-posta bilgilerinizi ileterek “Panelin Tutanağını” talep edebilirsiniz. DD Genel Müdürü / Kurucu Ortağı Süleyman Erdemir’in paneldeki “Kurumsallaşma: Sorunları, Süreçleri ve Yararları…” başlıklı kapanış konuşmasına ulaşmak için tıklayınız. 28 Mart 2013, Çırağan Sarayı KURUMSALLAŞMA VE TÜRKİYE “Değişim… devamını oku »


Haftalık Yayın Listemize Kayıt Olun