Haftanın Yönetim Fikri

İşletmelerin Yönetim Bilgi Sistemleri İhtiyacı, Erp ve Ötesi

Dr. Umut İNAN

Teknolojinin bilgi sistemleriyle bütünleşmesi, işletmelerin iş yapış tarzlarını etkilediği gibi, yönetim sistemlerini de etkilemiştir. Üretim odaklı anlayıştan, müşteri odaklı anlayışa doğru yönelen işletmelerin rekabet araçları da maliyet ve kalite kavramlarından hız ve esneklik kavramlarına doğru kaymıştır. Ürün özelliklerinin birbirine yaklaşması, işletmelerin yeni yazılım ve kullanarak bütünleştirilmiş yönetim sistemleri aracılığıyla rekabet avantajı sağlamasını gerekli kılmaktadır. Tüm… devamını oku »


Strateji, Performans ve Risk

Ahmet Nedim ERDEMİR

Tüm şirketler ve organizasyonlar yazılı olsun veya olmasın belli stratejileri gözeterek faaliyetlerini sürdürürler. Başarımı etkileyen en önemli faktör doğru stratejilerin belirlenmesidir; şirketin odaklanacağı alanların belirlenmesi, yol alternatiflerinden birinin seçilmesi ve bu yolda tüm organizasyonun yönlendirilmesi gerekmektedir. Doğru stratejiyi nasıl belirleyeceğiz peki? Doğru strateji tek midir? Aslında stratejilerimiz gelecek ile ilgili olduğundan dolayı doğru stratejiyi belirleyip… devamını oku »


Koçluk Bakış Açısıyla Yönetmek

Taşkın TAHMAZ

Koçluk, kişinin yaşama dair farkındalığını, mutlu ve başarılı yaşama becerisini arttırmaya, içsel kaynaklarına ulaşma, kaynakları istenildiği biçim ve süreklilikte kullanmasına destek sağlayan özel bir süreç programıdır. Koçluk; güçlü soru sorma becerilerini geliştirmeyi, “koçluk alanında” kalarak kişilerin kendi kaynaklarını harekete geçirmeleri ve gerçekte ne istediklerini, bu isteklerine nasıl ulaşabileceklerini, kararlılıkla sonuca ulaşmak üzere bu isteklerini nasıl… devamını oku »


Hatırlanmak…

Mehmet İlhan PEKZEREN

Erkan Bey ellili yaşlarını oldukça geçmiş hatta altmışına dayanmıştı. Allah bağışlasın bir de 17 yaşında oğlu Kerem vardı. Hem okuyor hem de babasının işine yardımcı oluyordu. İş yerlerimiz yakın olduğu ve onlardan alışveriş yaptığım için her ikisi ile sık görüşüyordum. Kerem ticarete son derece yatkın, zeki ve ağzı laf yapan bir gençti. Ama birçok baba… devamını oku »


Ortaklık  & Aile Anayasası Nedir? Ne zaman Başlanmalıdır ?

Mehmet KOÇAK

Ortaklık ve aile iş ilişkilerinde öncelikle ihtiyacı vurgulayan ve bize ışık tutacak bazı sorgulamalar ile paylaşmak istiyorum; Bir ortak için şirketi, şahsına ve ailesine ayırması gereken asgari zaman dışında tüm vaktini geçireceği yer midir? Çalıştığınız aslında babanızın mı yoksa ailenizin mi şirketidir? Bu şirket ilelebet aynı ortaklara mı ait olmalıdır? Peki ya şahsen günün birinde… devamını oku »


Şirket Değerleme Neden Yapılır?

Ercüment TUNÇALP

Son senelerde birçok patronun kafasında şirketini iyi paraya satmak var. Peki iyi paranın sınırı nedir ?  Tutturabildiğine satmak mı ? Bazı dükkanların üzerinde hem satılık, hem de kiralık ilanları görürüz. Bunun anlamı; “ben kandırmayı kafama koydum ama tarzına sen karar ver, kiralık da, satılık da olabilir…”  şeklinde yorumlanabilir. Böyle bir ticarette her zaman diğer taraftan… devamını oku »


Yönetimde Adalet ve Meşruiyeti

Ahmet Nedim ERDEMİR

Kurumsal yönetimin temel ilkelerinden bir tanesidir adalet. Adalet, hakkın gözetilmesi ve sahibine teslim edilmesi anlamına gelmektedir. SPK da adaleti temel ilke olarak kabul etmiş ve şirketlerin bütün hak sahiplerine (şirketin tüm paydaşları) karşı eş standartlarda yaklaşması ve sözleşmelerine sadık kalması olarak tanımlamıştır. Bu bakış açısı ile yaklaşırsak birçok şirketin rasyonel olarak izlediği karlılık, büyüme, verimlilik,… devamını oku »


Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 Yolculuğumuz

Dr. Abdurrahman BAŞ

 “Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında Çalışmak” kitabını derin bir ilgi ile okuyup tamamladığımda, Bill Gates henüz dünyanın en zengin insanı değildi. Ancak, aradan geçen süre zarfında, hem kitabın adının doğru bir önerme olduğu ortaya çıktı, hem de Bill Gates’in bu vizyonu onu dünyanın en zengin insanı yaptı. Şirketler, tıpkı yaşayan bir organizma gibi, ihtiyaç duyan… devamını oku »


Yeni Normal Mi, Eski Anormal Mi?

Doç. Dr. Güven ORDUN

Koranavirüs ile Türkiye’deki yöneticiler endüstri 4.0 kavramından daha fazla bahsetmeye başladılar.  Halbuki bu kavram dünya için hiç de yeni bir kavram değil. Buhar makinesinin keşfi endüstri 1.0 ın başlangıcı olarak kabul edilmektedir, seri üretim endüstri 2.0, otomasyon sistemleri ise endüstri 3.0 a karşılık gelmektedir.  Endüstri 4.0 ise yapay zeka yardımıyla kendileri aralarında haberleşen ve optimizasyon… devamını oku »


Küresel Coronavirüs Salgını Ortamında Ulusal Ve Küresel Kültürel Değerler Zinciri

Prof. Dr. Muhittin KARABULUT

Küresel Coronavirüs (COVID-19), sadece arz değer zincirin kırmakla kalmadı, ulusal ve küresel kültürel değer(ler) zincirini de kırdı. Bir zincirin, en zayıf halkası kadar kuvvetli olduğu söylenir. Bu defa, sadece bir halka değil, neredeyse tüm halkalar hasar görmeye başladı. Değer zinciri kırılan kültür, öğrenilmiş ve kuşaktan kuşağa aktarılan somut ve soyut değerler bütünü olarak tanımlanabilir. Değer… devamını oku »


Haftalık Yayın Listemize Kayıt Olun