Haftanın Yönetim Fikri

Plastik Ambalaj Sektörünün Senaryo Analizi

Hakan BÜTÜNER

Plastik ambalaj sektörünün hizmet verdiği sektörleri asıl itibarı ile faaliyet konularına göre sınıflandırmanın doğru olacağına inanmaktayım. Ayrıca, bahsi geçen sektörlerde, markalaşmış ve yüksek miktarlarda kaliteli üretim yapan firmalardan, henüz marka olamamış ve düşük miktarlarda daha düşük kalite normları olanlara kadar değişik kategoriler bulunmaktadır. Ülkeyi, ağırlıklı olarak İstanbul, yakınları ve sanayileşmiş büyük vilayetler ile dışında kalan… devamını oku »


“Toplam Faktör Verimliliği” üzerine…

Ercüment TUNÇALP

Önce verimliliğin tarifinden başlayayım. Zira henüz bu konuda fazla mesafe alamadığımız ortadadır. Kısa tarif olarak; ‘en az girdi ile en fazla çıktı elde etmek’ şeklinde anlaşılıyor ama daha da fazlasına ihtiyaç olduğu biliniyor.   Basit formülü; Verimlilik = Çıktı / Girdi Biraz daha geniş tutarsak; üretim sürecinde kullanılan sermaye, hammadde, işgücü, makine, bina, enerji gibi… devamını oku »


Kaynak Azalır, Kıymet Artar

İbrahim Hakan YILMAZ

Kendime sürekli sorduğum bazı zor soruları sizlerle paylaşmak isterim. Çoğunun, belki tamamının cevabı size basit, aşikar ve net gelecektir. Verdiği insani yanıtlarla, attığı adımların uyumunu sürekli gözetenler ve her gün gelişim gösterenler, özbilinç ve özfarkındalıklarını geliştiren güzel insanlar olsa gerek. Bilgi ve tecrübe, başkalarına karşı kullanılacak silah mıdır, yoksa fayda üretmek için paylaşılacak kaynaklar mıdır?… devamını oku »


Evden Çalışma Her Sektöre Uymaz!

Ercüment TUNÇALP

Pandemi sürecinde zorunlu olarak başlamasına ve belli bir süre uygulanmasına kimsenin itirazı olamazdı. Ancak görülüyor ki; bunu sürdürme arzusunda olan şirketlerin sayısı hiç de az değildir. Yapılan işin şekline göre bu da mümkün olabilir. Reklam ve medya sektörü çalışanları, yazılımcılar, finans sektörü çalışanları, eğitimciler ve web tasarımcıları en uygun meslekler olsa da, onlar için bile… devamını oku »


Hız Yüzyılı

Münir ARIKAN

Çok değil, bundan 50-60 yıl önce, Kağnı Hızı’nda yaşardık hayatı. Bu gün İstanbul’da bir sitenin garajındaki araç sayısının, Anadolu’daki toplam araç sayısını geçtiği yıllardı. At arabaları vardı kasaba ve köylerde. Şehirlerde insan taşıması Faytonlarla yapılırdı. At hızındaydı maksimum hayat. O da, dört nala koşacak halin yoktu zaten. Rahvan at hızında yaşardık hayatı. Anadolu’nun ormanlarından, ormancıların… devamını oku »


Alışverişte Devrime Hazır Olun: Artık Siz Sipariş Vermiyorsunuz, Tüketim Akışınıza Göre Kapınıza Geliyor!

Salih KESKİN

Online Alışveriş Dükkânları Yok Ediyor! Alışveriş dünyasında bir devrimin eşiğindeyiz… İşin pimini ilk çeken amazon.com oldu aslında; tek tıkla alışveriş sloganıyla yeni alışveriş modelinin tanıtımını yapan amazon.com, tükettiğiniz ürün bitince verdiği cihaza tıkladığınızda kapınıza gelen bir sistem geliştirdi. Sonra verdiği bu cihazı iptal ederek hizmeti bir telefon uygulamasına dönüştürdü. Yani, günlük ne tüketiyorsanız bu ürünlerin… devamını oku »


Stratejik Hedeflerinize Ulaşmak İster misiniz?

Muhammed SATILMIŞ

Cevabı biliyoruz, tabii ki evet, ancak sadece istemek yetmiyor. Bu konudaki araştırmalara bir göz atalım. Değişim yönetimi konusunda önemli çalışmaları olan John Kotter bu alandaki tespitlerini “Leading Change” adlı kitabında okuyucularla paylaştı. Burada paylaştığı araştırmasına göre kurumlarda değişim teşebbüslerinin başarı oranı %30 seviyesindeydi. Mc Kinsey dünya genelinde 3.199 üst düzey yönetici ile bir araştırma gerçekleştirdi…. devamını oku »


İşletmelerin Yönetim Bilgi Sistemleri İhtiyacı, Erp ve Ötesi

Dr. Umut İNAN

Teknolojinin bilgi sistemleriyle bütünleşmesi, işletmelerin iş yapış tarzlarını etkilediği gibi, yönetim sistemlerini de etkilemiştir. Üretim odaklı anlayıştan, müşteri odaklı anlayışa doğru yönelen işletmelerin rekabet araçları da maliyet ve kalite kavramlarından hız ve esneklik kavramlarına doğru kaymıştır. Ürün özelliklerinin birbirine yaklaşması, işletmelerin yeni yazılım ve kullanarak bütünleştirilmiş yönetim sistemleri aracılığıyla rekabet avantajı sağlamasını gerekli kılmaktadır. Tüm… devamını oku »


Strateji, Performans ve Risk

Ahmet Nedim ERDEMİR

Tüm şirketler ve organizasyonlar yazılı olsun veya olmasın belli stratejileri gözeterek faaliyetlerini sürdürürler. Başarımı etkileyen en önemli faktör doğru stratejilerin belirlenmesidir; şirketin odaklanacağı alanların belirlenmesi, yol alternatiflerinden birinin seçilmesi ve bu yolda tüm organizasyonun yönlendirilmesi gerekmektedir. Doğru stratejiyi nasıl belirleyeceğiz peki? Doğru strateji tek midir? Aslında stratejilerimiz gelecek ile ilgili olduğundan dolayı doğru stratejiyi belirleyip… devamını oku »


Koçluk Bakış Açısıyla Yönetmek

Taşkın TAHMAZ

Koçluk, kişinin yaşama dair farkındalığını, mutlu ve başarılı yaşama becerisini arttırmaya, içsel kaynaklarına ulaşma, kaynakları istenildiği biçim ve süreklilikte kullanmasına destek sağlayan özel bir süreç programıdır. Koçluk; güçlü soru sorma becerilerini geliştirmeyi, “koçluk alanında” kalarak kişilerin kendi kaynaklarını harekete geçirmeleri ve gerçekte ne istediklerini, bu isteklerine nasıl ulaşabileceklerini, kararlılıkla sonuca ulaşmak üzere bu isteklerini nasıl… devamını oku »


Haftalık Yayın Listemize Kayıt Olun