Değişim ve Gelişimin Adresiyiz (Ekovitrin Dergisi Röportaj)

Aylık Ekonomi Haber Dergisi, Eylül 2012

Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi, 1993 yılında Mecidiyeköy’deki yerinde faaliyete geçerek iş hayatındaki tüm kişi ve kuruluşlara yönetim danışmanlığı, değişim yönetimi ve kurumsallaşma hizmetleri sunmaya başlıyor. Firma, bugün 20. yaşını geride bırakıyor. Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi Genel Müdürü ve Yönetim Danışmanı Süleyman Erdemir, ‘biz’ yaklaşımı ile 50’yi aşkınsektörde140’ı geçkin kuruma hizmet verdiklerini dile getiriyor. Konuyu; Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi Genel Müdürü ve Yönetim Danışmanı Süleyman Erdemir ile değerlendirdik.

_ Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi’ni tanıtır mısınız?

Şirketimiz DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi, yoğun bir kurumsal kimlik, misyon ve planlama çalışmasının ardından1993yılındaiş hayatındaki tüm kişi ve kuruluşlara yönetim danışmanlığı, değişim yönetimi ve kurumsallaşma hizmetleri sunmak amacıyla İstanbul Mecidiyeköy’de kuruldu. Kurucularımız arasında benim haricimde Türkiye’nin ilk yönetim danışmanlarından H. Fikret Öncü, özel sektörden Süleyman Erdemir dahil olmak üzere birçok yönetici ve Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Prof. Dr. İsmail Hakkı Biçer dahil akademisyenler yer aldı. Kuruluşumuz öncesinde Sabri Ülker, Üzeyir Garih, Yılmaz Karakoyunlu dahil olmak üzere 100’ü aşkın yönetici ve duayenden görüş ve önerilerini aldık.Türkiye’de2010’lu yıllarda bile yavaş yavaş oturmaya başlayan yönetim danışmanlığı ve kurumsallaşma kavramları, o dönemde doğru düzgün duyulmayan ve bilinmeyen kavramlardı, bu yüzden çok zor bir sektöre mütevazı fakat iddialı bir giriş yaptık. Kendimizden önce işimizi anlatmamız gerekmekteydi, bu yüzden ilk iş olarak Çırağan Sarayı’nda “Yönetim Danışmanlığı’ndan Nasıl Faydalanılır” konulu bir seminer dizisi organize ettik.1998 yılında ise halen faaliyetimizi sürdürdüğümüz Mecidiyeköy’deki yeni adresimize taşındık.

DEĞİŞİMİ YöNETMEK

_ Hangi faaliyetleri gerçekleştiriyorsunuz?

Yaptığınız işleri ve çalışma yöntemlerinizi aktarır mısınız? Kurumsallaşma ve ‘Yönetim Danışmanlığı’ alanlarında faaliyet göstermek ve değişimi yönetmek üzere kurulan bir şirket olduğumuzdan kurumların farklı ihtiyaçlarına da cevap vermek durumundayız. Değişim sürecinde özellikle yeniden yapılanma aşamasında, kurumların stratejik noktalarda insan kaynağı ve yönetici ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Biz de bu ihtiyaca cevap verebilmek için insan kaynakları yönetici araştırma, seçme ve yerleştirme alanında da hizmet vermekteyiz. Aynı zamanda bu süreçte mevcut insan kaynağının değişim sürecine adapte olabilmesi ve kurumla beraber gelişmesi gerekliliğinden ortaya çıkan eğitim ihtiyaçlarına da eğitim danışmanlığı hizmeti vermekteyiz.

Böylece bütünsel bir yaklaşım ile değişim sürecinin tamamında kurumların yönetim, insan kaynakları ve eğitim alanlarında katkı sağlayabilmekteyiz. Bazı kurumlarımızda bütünsel bir yaklaşımdan ziyade performans sistemi, iç denetim sistemi ,kalite yönetim sistemi, bütçe sistemi vb. alanlarda da sistem kurma ve geliştirme hizmeti sunmaktayız. Ayrıca kuruluşumuzdan bugüne ortalama ayda bir kez Çırağan Sarayı’nda müteşebbis ve üst düzey yöneticileri uzman/danışmanlarımızın işbirliği ile özel olarak tasarladığımız eğitim programları ile bir araya getirmekteyiz.

‘BiZ YAKLAŞIM İLE HİZMET VERİYORUZ’

Uluslararası yönetim danışmanlığı ilke, prensip ve süreçlerine uygun bir çalışma tarzı/ yöntemi uyguluyoruz.

Kurumun o anki problemine, ihtiyacına ve mevcut durumuna ilişkin güncel ve durumsal doğrulardan şaşmayarak, gerektiğinde de ısrarcı bir yaklaşım ile konuyu bütünlemesine ve derinlemesine açıklayarak değişim yolunda ikna için çaba sarf ediyoruz. Tüm çalışmalarımızda müşterilerimize “biz” yaklaşımı ile hizmet veriyoruz. Kuruma ihtiyacının olmadığı bir İK yöneticisi veya uygun olmayan bir İK yöneticisini yerleştirmeyiz, ihtiyacının olmadığı veya yanlış kurguladığı bir eğitim konusunda destek olmayız. Yönetim danışmanlığı alanında her daim kurumun sanki üst düzey bir yöneticisiymiş gibi fakat bağımsız olarak destek oluruz. Kurumlarımızla10-15 yıl çözüm ortaklığı mantığı ile çalışma imkanı bulabiliyoruz çünkü biliyorlar ki DD her zaman doğru olanı ifade eder ve doğruların arkasındadır, hiçbir zaman kendi menfaati için müşteri veya çözüm ortakları ile ilişki ve iletişimini yönlendirmez, suiistimal etmez. Bizim için olmazsa olmazlar kurumun değişime inanması ve dinlemesi, etik, yasal ve ahlaki sınırlar dahilinde faaliyetlerini göstermesidir. Bu kriterleri sağlayan veya sağlamaya gayret eden bir kuruma faydamız öyle veya böyle olacaktır. Müteşebbisin değişimin kendisinden başlayacağını idrak etmesi ve bunu kabul etmesi bizim için çok önemlidir. Bu yüzden bir firma ile çalışmaya başlamadan önce 2-3 saat süren en az iki toplantı gerçekleştirmekte ve kendimizi, kurumsallaşma sürecini ve bu sürecin getirilerini anlatmaktayız.

KURUMSAL ÇALIŞMA VE DOĞRU KARAR ALMA

_ Şirketlere ne tür katma değerler sunuyorsunuz?

Aslında yönetim danışmanlığı olarak olaya baktığımızda şirketlerin her alanında yönetsel manada kurumsal çalışma ve doğru karar alma anlamında destek oluyoruz. Konuyu biraz daha özelleştirmemiz gerekirse:

• Müteşebbislerin kişisel ve yönetsel anlamdan gelişimlerine katkı sağlıyoruz.

• Müteşebbislere başkasının eliyle sonuç alma yetisini kazandırıyoruz.

• Zaman yönetimi açısından şirketin tepe yönetiminin uğraşmaması gereken işlerden sıyrılarak, yapması gereken işlere yoğunlaşmasını sağlamakta, böylece şirketin önünü açmaktayız.

• 2. Nesil veya genç neslin şirketin yönetimini devralma sürecinin sancısız bir şekilde yönetilmesinde katkı sağlıyoruz.

• Şirketlerin sürdürülebilirlik katsayılarını arttırmaktayız.

• Tepe yönetime risklerini görmelerinin sağlayarak ve alınacak önlemlerle ilgili yönlendirerek, risklerini yönetebilme yetisi katıyoruz.

• Profesyonel yönetici seçiminde de doğru yöneticiye ulaşma ve seçme konusunda destek oluyor, müteşebbis ile yönetici arasındaki sorumluluk ve yetki dengesini oluşturarak yöneticiden verimli sonuç alınmasına katkı sağlıyoruz.

• Şirketlerin ölçeklerinin büyümesi için gerekli olan yönetim ve denetim sistemlerini oluşturarak, daha rahat büyüme sürecinden geçmelerine katkı sağlıyoruz.

• Mevcut çalışanların gelişimlerine katkı sağlayarak etkinlik ve verimliliklerini geliştiriyor, organizasyonun sonuç alma yetisine güç katıyoruz.

• Şirketlerin ölçülebilir, denetlenebilir, kontrol edilebilir ve yönetilebilir bir altyapıya kavuşmalarını sağlıyoruz.

• Ciro ve karlılık bizim için direkt bir etken değildir aslında, fakat şirketlere sağladığımız bu katma değerler sonucunda: belli bir dönem sonucunda çalıştığımız kurumlarda doğal olarak ciro ve karlılık açısından ciddi gelişmeler ve atılımlarla karşılaşıyoruz.

50’Yİ AŞKIN SEKTÖRDE 140’TAN FAZLA KURUM

_ Kimlerle çalışıyorsunuz, referanslarınız hakkında bilgi verir misiniz?

DD olarak kurumsal gelişim ve yönetim danışmanlığı alanında50’yi aşkın sektörde, 140’ı aşkın kuruma hizmet sunduk ve sunmaktayız. Kamu, STK ve özel kurumlar dahil pek çok alanda çalışma yürütmekteyiz.

İnsan Kaynakları ve Eğitim Danışmanlığı segmentlerini de dahil ettiğimizde 20 yılda 550’ye yakın kuruluşa hizmet sunduk. Bu kurumların belli bir kısmı ile sürekli olarak irtibatımız sürmekte ve aralıklı olarak çalışma yapmaktayız. Çalışmış olduğumuz hemen hemen tüm şirketlerin hizmetlerimizden memnun olduğuna eminiz ve tüm bu kurumlara web sitemizde yer verdik. Yönetim Danışmanlığı konusunda ise daha detaylı bir referans değerlendirmesi gerekeceğinden çalışmamızdan önce kurumlarımıza referanslarımızın iletişim bilgilerini paylaşmaktayız.2010’dan bu yana yoğun olarak çalışmakta olduğumuz kurumlar hakkında bilgi vermek gerekir ise;

Gezer Ayakkabı ve Terlik ile 17 yıldır aralıksız olarak, Sesli Tekstil ile 15 yıldır birkaç kısa ara ile birlikte,Cihan İnşaat ile 5 yıldır aralıksız olarak, Özen Alışveriş ile 6 yıldır aralıksız olarak, Tekbir Gümüş, Evra Group, Erçal Group, Yenipak Ambalaj, Bektaşoğlu Kuyumculuk, Kadifeteks, Enformak Plastik, İ-Mak Redüktör ve Damla Yayınevi gibi kuruluşlar ile Yönetim ve Sistem Geliştirme alanlarında, bu kurumlara ek olarak İnsan Kaynakları ve Eğitim Danışmanlığı alanlarında Ülker, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sur Yapı, İTİCÜ, Indukern İstanbul, Aydınlı, Torunlar, Sistem Tekstil, Özerdem Mensucat ve Dayı Giyim’in de aralarında bulunduğu birçok farklı sektörden 30’a yakın büyük – küçük şirkete destek vermekteyiz.