Biz Şirket Doktorluğu Yapıyoruz (Akit Gazetesi Röportajı)

Kurulduğu 1993 tarihinden itibaren Türkiye’de kurumsal yönetim alanında birçok farklı sektöre katkı sağlayan özellikle de aile şirketlerinin korunması gereken güçlü yanlarını ve değerlerini muhafaza ederek kurumsallaşması üzerine çalışan Değişim Dinamikleri Merkezi, 20 yaşında.

Gazetemize konuşan Değişim Dinamikleri Genel Müdürü Süleyman Erdemir, yüzlerce firma ile çalıştıklarını ifade ederek “Her kurum için binlerce sayfa özel sistemler kurduk, on binlerce kişi ile mülakat yaptık ve yine on binlerce kişiyi eğitim ve öğretime tabi tuttuk. Bütün bu çalışmaları yaparken tek amacımız Türkiye’nin çalışma kültürünün kurumsal bir anlayışa sahip olmasını sağlamaktı” dedi.

“Bizim işimiz şirket doktorluğudur” diye konuşan Erdemir, “Şirketlerimizin ve kurumlarımızın sağlıklı hale getirilmesi için bir desteğe ihtiyacı olduğunu gördüm. Nasıl ki insanların aile hekimleri var, şirketlerin aile hekimi de yönetim danışmanlığı kurumlarıdır” dedi.

“YÖNETİM DANIŞMANLIĞINI ŞİRKET ÖMRÜ BOYUNCA ALMALI”

Ne olması gerektiğine de değinen Erdemir, “Yeni bir şirket kurulacaksa önce bir yönetim danışmanlığı şirketine gidilmesi, yeni bir şirket kuruyorum, bunun temellerini sağlam atalım denilmesi gerekir” dedi.

Erdemir, kurumun sağlıklı bir başlangıç yapmasını sağlamamız gerektiğine işaret ederek, “Bu şekilde müracaat edenler yüzde bir civarında kalıyor. Bir şirketin bütün ömrü boyunca alması gereken bir hizmettir. Bunu bizden dönemlik alanlar da var, 16-17 yıl aralıksız bu hizmeti alanlar da var” şeklinde konuştu.

“BUGÜNE KADAR 540’I AŞKIN ŞİRKETE DANIŞMANLIK YAPTIK”

Değişim Dinamikleri’inin 33 ayrı sektörde yaklaşık 140 kuruma “Kurumsal Gelişim ve Yönetim Geliştirme” hizmeti verdiklerini aktaran Erdemir, “Yine yaklaşık 400 kuruma da ‘İnsan Kaynakları ve Eğitim Danışmalığı’ hizmeti sunan Değişim Dinamikleri toplamda 540’ı aşkın kuruma da danışmanlık hizmeti verdi”  dedi. Erdemir, bir eğitim kuruluşu olmadıklarını, yönetim danışmanlığı kuruluşu olduklarını vurgulayarak “Şirketlere yönetim bilincini kazandırırken ilaç da veriyoruz, bilinçlendirme de veriyoruz. Bir kere şirketlerin sistematik problemlerini çözmek, sıkıntılar oluşturan kaynakları ortadan kaldırmak ve süreç bozukluklarını gidermek için çalışıyoruz. Sonra da bu anlamda organizasyonel bozuklukları ortadan kaldırıyoruz” diye konuştu.

Bir taraftan çalışan insanların verimliliklerini, motivasyonlarını ve becerilerini artırma gibi oryantasyonlarla hizmet verdiklerini kaydeden Erdemir, “Hatta müteşebbislerin ailelerinin kurumla ilişkilerini, kariyer planlamalarını yönlendirmek gibi hizmetlerimiz de oluyor. Bunun sonucunda ortaya kurumsal bir kültür çıkıyor. Kurumsal altyapının temel politikalarını ve prensiplerini oluşturmak üzerine çalışmalarımız oluyor. Dolayısıyla, insan kaynaklarından, eğitimden, süreçlerden, ailelerin yönlendirilmesinden, eğitimine kadar bütünsel bir kurum hekimliği anlamında bir rehberlik yapıyoruz” dedi.

KORAY TAŞDEMİR – ŞUAYİP ALABAY /  İSTANBUL

http://www.yeniakit.com.tr/haber/biz-sirket-doktorlugu-yapiyoruz-1847.html