Yılmaz BAYAT (3. ve 4. Dönem Üsküdar Belediye Başkanı)

1999 yılı seçimlerine geldiğimizde  alt yapı problemlerini büyük oranda çözmüştük, ancak Üsküdarlılar bundan sonra bizden daha kaliteli iş ve hizmet isteyecekler diye düşündük. Daha kaliteli iş ve hizmet ise ancak kalite anlayışı gelişmiş elemanlara olabilirdi. Bu bakımdan 1999 seçimlerinden sonra toplam kalite çalışmalarına başlamayı planladık. Bu noktada DD ile konuyu uzun bir süre müzakere ettik.

Süleyman Bey “Sadece belge almayı hedefliyorsanız biz bu türlü bir hizmet sunmuyoruz. Bunu hem daha kısa sürede ve hem de daha ucuza yaptırabileceğiniz birçok firma var onlarla çalışın; yok eğer, yeniden yapılanma isterseniz ki sizin ihtiyacınız budur, bu da 2 yıl kadar sürer. Bu çalışma neticesinde arzu ederseniz Toplam Kalite Belgesini de alabilirsiniz. Burada önemli bir husus da, belgeden sonra işleri keyfi yürütemeyeceksiniz, her iş prosedüre bağlanacak. Yani yetkilerinizin büyük bir kısmını delege etmiş olacaksanız, bunu da kabullenmeniz gerekiyor. Buna razı mısınız?” dedi.

Maksadımız sadece belge almak değil, belge bahanesi ile başta kendimiz olmak üzere personelimizi eğitmek, geliştirmek ve kalite standardımızı yükseltmekti.  Böylece, Üsküdar’a daha verimli daha faydalı ve yerinde hizmet sunabilecektik. Açıkçası bizim için belge bahane idi.

2 yıl kadar süren hummalı bir çalışma yapıldı. Yöneticiler ve personel olarak iş süreçlerine bil fiil katıldık ve çok önemli eğitimler aldık. Ben de Belediye Başkanı olarak, iş tutuş tarzımı ve bakış açımı etkileyen  160 saat civarında eğitim aldım.

Bu süreçte DD’nin, işini iyi bilmesinin ve işi iş olsun diye yapmamasının yanında,  sahasında en iyi ve milletimizin kültürüne bağlı teknisyen ve akademisyenlerle  çalışıyor olması işimizi son derecede kolaylaştırdı ve bu süreci başarı ile tamamlamamızı sağladı. Böylece yeniden yapılanma sürecini tamamladık ve başarılı şekilde de belgemizi almış olduk. Bu çalışma ile işini severek yapan, işinde çözüm üreten, kendine güvenen ve Üsküdar Belediyesi personeli olmaktan gurur duyan bir takım haline dönüştük.

Bu yazı anılarımın tazelenmesine vesile oldu…DD’ye daha nice başarı dolu yıllar temenni ediyorum.Süleyman ERDEMİR Bey’e ve değerli ekibine, bize emeği geçen tüm hocalarımıza, bu projede özverili bir şekilde çalışan Üsküdar Belediyesi’nin değerli çalışanlarına selam ve muhabbetlerimi arz ediyorum.