Makale / Araştırma / Röportaj

Kurumsallaşma Zor, Kurumsallaşamama Hayati Risk

Bir aile şirketini ayakta tutmak ve geleceğe taşıyıp, kalıcı hale getirmek işletme yönetiminde en zor iştir.İşte bu sebepledir ki, yüzbinlerce teşebbüsün ancak çok azı ayakta kalabiliyor, yüzde 3-5’i ikinci nesle, yüzde 0,5-1’i üçüncü nesle, binde 1-5’i daha sonraki nesillere kalabiliyor. En büyük yanlışlıklar bir iş kurulurken, yani başlangıçta yapılıyor; İnsan olarak ömür süresi belli olmayan… devamını oku »


Kuruluşumuz ve 25 Yılımızın Kısa Bir Öyküsü;

Süleyman ERDEMİR olarak mesleki hayatımın 1982 yılındaki başlangıcından itibaren üniversite, Elginkan Holding ve Ülker’deki çalışmalarımın hepsinde “bilimsel, ahlaki ve kurumsal ilkelerin, hayatın her alanına yansıtılması” na özel önem ve değer veriyordum. Bu yaklaşım, neredeyse hayat felsefem gibiydi. Yıl 1992, 5 yılı aşkın süredir Ülker grubunda çalışıyordum. 5-6 yıllık kurumsallaşma sürecimizde, Rahmetli Sabri Ülker Bey’in istek,… devamını oku »


Siber Güvenlik Farkındalığı

Teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi ile siber dünyanın hayatımıza çok daha fazla etki ettiğini görüyoruz. Internet, yaşantımızın en kritik noktalarında yer alarak ve vazgeçilmez bir hale geldi. Beraberinde getirdiği riskler de dijital dünyamızın yanı sıra, doğal yaşamımızı tehdit ederek ciddi kayıplar verdiriyor. Örnek olarak hedef odaklı oltalama (phishing) kampanyalarının firmalara yaşattığı zararlar istatistiksel olarak şöyledir;… devamını oku »


Bilgi Teknolojileri ve Güvenliği Artık Rekabet Avantajı Değil Zaruriyet

Türkiye olarak 1990 lı yıllarda hayatımızın her alanına girmeye başlayan, özellikle de bireysel kullanımı yaygınlaşan bilgi teknolojileri ve ürünleri, 2000 li yıllarda kurumlar için bir rekabet avantajı konumundaydı. Bilgi ve süreç yönetimlerinde MRP / ERP vb. yazılımları kullanan şirketler, kurumsallık ve süreç verimlilikleri açısından farkını ortaya koyuyordu. Ancak son yıllarda teknoloji kullanımının ciddi manada kolaylaşması… devamını oku »


DD’nin 20. Yılına Özel “Kurumsallaşma ve Türkiye” Paneli Kısa Özeti

Panelin geniş özeti için web sitemiz, facebook ve/veya linked adresimizden bizi takip edebilir, iletisim@dd.com.tr e-posta adresine İsim-Soyisim, Kurum, Unvan, E-posta bilgilerinizi ileterek “Panelin Tutanağını” talep edebilirsiniz. DD Genel Müdürü / Kurucu Ortağı Süleyman Erdemir’in paneldeki “Kurumsallaşma: Sorunları, Süreçleri ve Yararları…” başlıklı kapanış konuşmasına ulaşmak için tıklayınız. 28 Mart 2013, Çırağan Sarayı KURUMSALLAŞMA VE TÜRKİYE “Değişim… devamını oku »


İşi Ehline Emanet Etmek

Yıllar içinde dünyanın pek çok ünlü liderlerinin biyografilerinde yer alan bir prensip dikkatimi çekti ve her geçen gün bu prensibin önemini daha fazla idrak ettim. “İşi, ehline emanet etmek” tüm işverenler için oldukça kritik bir konu, süreç, eylem. Her basiretli tüccarın hayatına yerleştirmeye çalışacağı bir konu olduğunu düşündüğüm ve üzerinde farklı bakış açılarını yakalayabiliriz umuduyla… devamını oku »


Kurumsal ve Kamusal Alanda Emanet

Emanet kavramı, koruma, iyileştirme ve yönetme sorumluluğunu üzerimize aldığımız görev, makam, mal, şirket, kurum hatta yetim, çocuk, eş, anne-baba, diğer canlı varlıklar, çevre vb. konuların tamamını kapsamaktadır. Emanet/iş, bir boyutuyla kutsal bir konu olarak tanımlanabilir. Yetki ve tasarruftan çok, yükümlülük getiren, haklara riayet ve saygıyı öne çıkaran, yetkinlikleri tanımlayan bir kavramdır. Emaneti ehline vermek, emanet… devamını oku »


Kurumsallaşma: Süreci, Yararları ve Sorunları

Mevcut Durum ve Sorunlar, Kurumsallaşma ile ilgili Sorunlar ve Önündeki Engeller, Kurumsallaşma Süreci ve Zorlukları, Kurumsallaşmanın Getirecekleri / Yararları ana başlıkları altında kurumsallaşma hakkında bilmeniz gerekenleri 20 yıllık danışmanlık tecrübesiyle DD Yönetim Kurulu Başkanı / Kurucu Ortağı Süleyman Erdemir anlatıyor.


DD Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman ERDEMİR'in Temel Değerler Bildirgesi

Şirketimizi ve bizi bugünlere taşıyan, ayakta tutan ve itibar kazandıran ve de bizi geleceğe taşıyacak, hem sosyal, hem de ticari ilişkilerimizin temel prensiplerini bir bildirge olarak görüşlerinize sunuyoruz.


Biz Şirket Doktorluğu Yapıyoruz (Akit Gazetesi Röportajı)

Kurulduğu 1993 tarihinden itibaren Türkiye’de kurumsal yönetim alanında birçok farklı sektöre katkı sağlayan özellikle de aile şirketlerinin korunması gereken güçlü yanlarını ve değerlerini muhafaza ederek kurumsallaşması üzerine çalışan Değişim Dinamikleri Merkezi, 20 yaşında. Gazetemize konuşan Değişim Dinamikleri Genel Müdürü Süleyman Erdemir, yüzlerce firma ile çalıştıklarını ifade ederek “Her kurum için binlerce sayfa özel sistemler kurduk,… devamını oku »


Toplam 6 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...Son »
Haftalık Yayın Listemize Kayıt Olun