Tarih / Sıra: 12.09.2017 /0073
Fikrin Alanı: Yöneticilik
Fikrin Sahibi: Eray UĞURLUAY

Satışçı Doğulur Mu, Olunur Mu?

Birçok insan, satışın doğuştan gelen bir yetenek olduğunu düşünür. Oysa yetenek; tıpkı buzdağının yukarıda kalan %20’lik kısmı gibidir. %80’i; satışa bakış açınız, izlediğiniz süreç ve etkili zaman yönetimidir.
Şimdi bu 3 parametreden biri olan “satış süreci” nden biraz bahsedelim.
Bazılarının yeteneği vardır. Ortaya harika yemekler çıkarabilir. Zamanımızın modern bayanları internetten öğrendikleri tarifleri sıkı sıkıya uygulayarak harika yemekler yapabilmekte, hatta annelerini bile geçebilmektedir.
Yemek konusunda hiçbir yeteneğe sahip olmayan ben bile, bu tarifleri uygulayarak ortaya “hiç de fena değil” tadında bir yemek çıkarabiliyorsam benzer şekilde satış konusunda hiç bir yeteneği olmadığını düşünen kişiler de satışın süreçlerini, tariflerini, kurallarını uygulayarak hiç de fena olmayan satış rakamlarına ulaşabilir.
Aynı yemeği birkaç defa tarife göre yaptığınızda artık o yemeği yapmak sizde giderek meleke/alışkanlık haline gelir ve tarife gerek kalmadan gözü kapalı yemeği yaparsınız. Bir satış tekniğini de birkaç müşteride uyguladıktan sonra artık o sizde meleke haline gelir ve sadece o teknikle bile iyi satış rakamlarını ortaya çıkarabilirsiniz.
Sonuç olarak menemen bile yaparken izlediğiniz bir süreç ve ölçü varsa (önce biberleri sonra domatesleri pişirip üzerine de yumarta kırmak gibi) satışta da bir defaya mahsus değil sürekli başarıyı sağlayabilmek için bir süreç izlemek zorundasınız.
Bir dahaki yazıda;  Satışa bakış açımızı nasıl değiştirebiliriz? başlıklı yazım ile sizlerle birlikte olacağım…

Copyright 2019 DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi A.Ş. Tüm hakları saklıdır.